Nowości
  • Zapowiedź miotu

    15 kwietnia 2018 Breeze urodziła 3 śliczne kociaki. Już wkrótce zamieścimy ich zdjęcia.

Wizyt
Dziś: 57Razem: 204516

O rasie

Kot bengalski jest stosunkowo młodą rasą. Na początku lat 70. XX wieku podczas badań nad kocią białaczką (FeLV) dr William Centerwall krzyżując leoparda aznatyckiego z kotem domowym otrzymał pożądany miot kociąt, które przeżyły i zostały oddane pod troskliwą opiekę Jean Mill. Pani biolog dalej krzyżując kocięta, między innymi z kotami abisyńskimi, egipskimi mau i wymarłymi już rasy bristol (hybryda kota domowego i dzikiego południowoamerykańskiego margaja), doprowadziła do powstania rasy KOTA BENGALSKIEGO. FIFe oficjalnie uznała rasę w 1991 roku nadając jej kod EMS (BEN). Z racji dzikiej krwi, która płynie w żyłach tych kotów, dopiero piąte pokolenie (F5) jest uznawane za hodowlane.

Koty bengalskie wyróżniają się z pośród innych ras przepięknym, eleganckim futrem o unikalnym i niepowtarzalnym leopardzim rysunku. Futro jest krótkie, ściśle przylegające, gęste z niewielką ilością podszerstka i błyszczące, niezwykle miękkie, wręcz jedwabiście gładkie i mieniące się drobinkami złota (tzw. gliter). Preferowany jest silny kontrast pomiędzy wzorem a kolorem podstawy. Wzór w formie cętek, rozet lub klasycznie pręgowany tzw. marmurek. Bengal to cętki rozrzucone chaotycznie lub horyzontalnie, natomiast rozety najbardziej pożądane są w formie „odcisku łapy”- dwukolorowe. Rasa bengal to także bardzo pożądane pręgowane łapy i ogon a brzuch dodatkowo jak najbielszy i cętkowany. Według standardu FIFe futro, jego faktura, kolor, kontrast i rysunek są najwyżej punktowane. Zaraz za nim stoi punktacja za sylwetkę: masywna i niezwykle muskularna o silnym kośćcu, szczególnie u kocurów.  Bengal jest niezwykle gadatliwy co jest jego drugą charakterystyczną cechą. Gama dźwięków jakie potrafią z siebie wydać koty bengalskie jest ogromna. Od cichych pomroków po wręcz lwie warczenie podczas „pory godów”. Każdy dźwięk oznacza coś innego i tylko wyczulony właściciel potrafi zrozumieć „mowę” swego pupila.

Bengal to wspaniałe zwierzę, kochające, łagodne i niezwykle inteligentnye. Są bardzo aktywne, potrzebują uwagi właściciela i jego miłości. Bardzo lubią zabawę, im wyżej tym lepiej a napady szaleńczych gonitw są u nich codziennością. Nauczone wychodzenia na smyczy wręcz domagają się codziennych spacerów, nie pogardzą też kąpielą w wannie. Dobrze wychowany od kociaka bengal wbrew pozorom nie ma w sobie żadnej agresji.